Інтерв’ю з ретушером Леся Костів для AFI magazine

 Read in English

— ВІД ВЕЛИКОГО ДО ДОСКОНАЛОГО —

Леся Костів, професійний фешн і бьюті ретушер розповідає про своє життя і ретуш

Ретуш завжди являлася неодмінною частиною у процесі будь-якої високоякісної фешн та бьюті фотографії. Це може розглядатися як форма мистецтва, що дозволяє трансформувати фото з безкінечними можливостями. Професійним ретушерам необхідний критичний погляд, що дозволяє вловити найдрібніші деталі, а також мати глибоке розуміння в естетиці. Цей набір навичок, звісно, не приходить легко без годин практики, помилок та вдосконалення.

Леся Костів – професійний ретушер, яка почала займатися цією справою як хоббі у віці 18 років, що згодом стало її кар’єрою. З цього часу її роботи були опубліковані та визнані численними журналами по всьому світу, включаючи Vogue, L’Officiel, Marie Claire, FHM, Grazia, такими клієнтами як Louboutin і цей список можна продовжувати. Працюючи тільки з ноутбуком та графічним планшетом, Леся має змогу подорожувати світом та водночас працювати у своїй  “цифровій фотолабораторії”, роблячи великі фотографії досконалими.

Розкажи нам трохи про себе?

Що ж, я професійний фешн та бьюті ретушер. Мені 24 і я з України. Але, оскільки я можу працювати з будь-якої точки світу, я намагаюся багато подорожувати, пожити у різних країнах та досих пір намагаюся з’ясувати де б я хотіла осісти у майбутньому.

У мене є ступінь магістра в галузі економіки та фінансів, але я одна з тих людей, кому пощастило втілювати мрії та перетворити улюблене хоббі у успішну кар’єру та справу на все життя.

Як ти почала свою кар’єру ретушера? Це твоя постійна робота на “повний робочий день”?

Тоді мені було 18. Я була в гостях у свого друга – фотографа, який переховувався від клієнтів, тому що не встигав вчасно віддати їм фотографії. Він ненавидів обробляти фото. Тому я вирішила допомогти, відкрила на його компютері Lightroom, щоб спробувати обробити кілька фото і просто шалено захопилася цим процесом. З цього часу і надалі у мене появилося улюлене хоббі, яке з часом виросло у фріланс підробіток і згодом стало моє професією.

В цей час, звісно, я не мала ні найменшого уявлення про те, що така професія навіть існує і навіть не підозрювала що може з цього вийти. На протязі кількох років це було цікавим способом проводити час і отримувати певний заробіток  під час мого навчання в університеті. Проте, з часом, кількість співпраці почала рости, я отримувала все цікавіші проекти та через 3 роки це стало повноцінною професією на повну зайнятість. Я стала професіоналом, вийшла на міжнародну арену та на даний момент займаюся цією справою близько 7 років.

Що подобається тобі найбільше у ретуші та пост продакшні?

Це може звучати дивними від людини, яка проводить більшість робочого часу наодинці, але найбільше у пост продакшні мені подобаються люди. Найкраща частина у ретушуванні – це робота з чудовими фотографами, які часто стають хорошими друзями. 

Захоплююча частина фрілансу полягає у тому, що ти працюєш з людьми з різних куточків всього світу, з різних культур, різних напрямів та шкіл фотографії, але разом ви формуєте команду, яка працює над одним проектом. 

Звісно, надзвичайне задоволення приносить і те, що робота завжди має візуальний результат. Ти можеш оглянутися на рік назад і помітити, наскільки багато росту відбулося. Завжди цікаво спостерігати за еволюцією творчого смаку, особливо свого власного. І якщо вам коли небудь соромно за свої попередні результати – це чудово, це прекрасний спосіб побачити наскільки далеко ти пройшов вперед.

Який тип фото ти любиш ретушувати найбільше? Чому?

Я починала цікавитися обробкою фото у сфері творчої та художньої ретуші, зокрема колажувананням та фотоманіпуляціями. Ця сфера потребує достатньо багато креативності та, часто, вміння малювати і художніх навиків. Ретушер може провести кілька днів, а інколи й тижнів, над редагуванням одного фото, що є захоплюючим для хоббі, але не дуже практичним для повноцінної роботи.

Тож я вирішила зосередитися на сфері фешн та бьюті фотографії, яка має більш чіткі стандарти. Здебільшого вона має більш визначені вимоги – ти стараєшся зробити результат схожим на обкладинки топових журналів та кращих комерційних рекламних кампаній.

На твою думку, який аспект ретуші є найбільшим випробуванням ?

На початку заняття цією справою ти ділишся результатами зі світом та можеш отримувати безліч критики і відгуків, які рекомендують покинути цю справу і зайнятися чимось іншим. Сфера фотографії може бути жорстокою та повною негативу, особливо на пострадянському просторі. Однак, ти повинен сфокусуватися на тому, чим справді хочеш займатися і продовжувати робити це, навіть якщо потребуєш вдвічі більше часу та зусиль, чим у інших, здавалося б, більш талановитих людей. Ти досягнеш цілі тільки, якщо віритимеш в себе.

Звісно, важливим і непростим моментом є самоорганізація.Ти сам формуєш свій робочий графік, вибираєш проекти і відповідаєш за дедлайни. Коли ти працюєш водночас з кількома студіями та фотографами, то навіть відпустка на кілька днів є доволі непростим завданням, потрібно узгодити це зі всіма клієнтами. 

Необхідно аналізувати свої схильності, якщо для вас є тяжкою робота, яка потребує багато уваги і концетрації на довгі години, тоді ретушування може стати ненависним і скучним споособом провести час. 

Для мене ж, основний метод ретуші Dodge & Burning є дуже схожим на медитацію та я насолоджуюся цим процесом.

Звісно, дуже непросто справлятися з ненормованим графіком, раптовими терміновими дедлайнами, інколи, безсонними ночами і не надто активним способом життя.

На щастя, мої близькі звикли до мого шаленого графіку і дуже підтримують, але не так багато людей справді можу ставитися з розумінням коли ти творча людина та трудоголік водночас.

Якщо б ми сиділи за твоїм робочим столом зараз, що б ми побачили?

Я працюю з ноутбуком Macbook Pro і графічним планшетом Wacom Intuos Pro, тому моя “робоча станція” дуже мобільна і часто я працюю з кав’ярень і коворкінгів. Коли я працюю вдома, на моєму столі лежатиме також iPhone, iPad і чорний термос, наповнений улюбленим імбирним чаєм.

Який софт ти здебільшого використовуєш для ретуші?

Я однозначно можу виділити 2 основних програми, які використовуються для професійної ретуші – Capture One для RAW конвертації і Adobe Photoshop для подальшої роботи. І звісно, графічний планшет. Для мене найкращими є всі продукти Wacom.

Коли я починала ретушувати, то була впевнена, що секрети лежать у програмах, плагінах, панелях ретуші та екшнах, але це була велика помилка, яки тримала мене на місці довгий час. Головний секрет – якісне оригінальне фото та впевненість у тому, що ти хочеш бачити в результаті. Для цього треба працювати над своїм смаком та буквально тренувати очі, розглядаючи та аналізуючи сотні якісних і найкращих фото.

Розкажи нам більше про свій робочий процес і техніки ретуші.

Насправді не існує багато варіацій на тему найкращого процесу ретуші, тому моя дружня порада – закривайте всі відео уроки на ютубі, які пропонують “найшвидший та найкращий” метод. Тому що ви можете виконувати швидку роботу або якісну. Відверто кажучи, справжні професіонали рідко створюють загальнодоступні уроки, натомість вони ретушують чергову обкладинку Vogue або надають приватні уроки.

Щодо процесу, то спочатку ми займаємося RAW конвертацією. Я сподіваюся, кожен знає, що знімати потрібно лише у цьому форматі, так як це єдиний спосіб зберегти всі деталі, світло і можливість корегувати кольори повно та коректно. Для цього етапу я використовую Capture One , оскільки він має найкращі профілі камер та надає хороший і натуральний відтінок шкіри. Також там існує безліч інструментів для кольорокорекції , тому це чудовий спосіб обрати загальну кольорову гаму з самого початку.

Потім, я займаюся подальшим редагуванням фото у Photoshop. Я роблю базову чистку шкіри, волосся, фону та одягу на пустих шарах. На цьому етапі ми позбуваємося всіх видимих недоліків як плями, шрамів, зайвого волосся, складок і бруду. Більшість всього подальшого процесу ретуші шкіри проводиться методом Dodge & Burn, для якого необхідним є графічний планшетом. Це єдиний спосіб отримати не штучний фотошоплений результат, а чистий і реалістичний.

Також нам необхідно подбати про відтінки, яскравість і насиченість різних частин знімка і тіла та обличчя зокрема. Нічого не повинно відволікати увагу.

І останнім, але дуже важливим етапом є робота з кольором та тонування. Хитрість, яка вам допоможе – спробуйте визначитися із фінальним колор грейдінгом ще перед ретушшю шкіри, а тоді відключіть всі шари із кольором і знову продовжуйте звичайну ретуш. Тому що дуже часто ви можете витратити багато часу на зайву надто детальну чистку, коли ж насправді фото всього лиш бракувало правильного тону та контрасту. 

Хай енд ретуш може бути справді довгим процесом, чи є щось, чим ти займаєшся на протязі цього часу? Музика, кава?

Я знаю людей, яким потрібне повне зосередження на одному процесі, але я і справді звикла у той же час займатися кількома справами водночас, тому коли вирішені всі основні організаційні моменти та дано відповідь на всі емейли, поруч я включаю фільми / документалки/ уроки англійської на iPad і працюю до пізньої ночі.

Чи буває для тебе тяжко зупинятися у процесі ретуші?

Насправді, дуже важливим і необхідним є періодичні паузи у роботі. Зробіть чай, каву, сходіть на коротку прогулянку, щоб дати своїм очам трішки відпочинку. І вже навіть через 10 хвилин ви побачите велику різницю у сприйнятті зображення та всі помилки, які ледь не зробили

Коли клієнт надає тобі RAW файли, як ти впевнюєшся, що у вас спільне бачення фінального результату? Яка інформація від клієнта для цього потрібна?

Професійні фотграфи майже завжди створюють “mood board” – підбірку натхнення та загального напряму і прикладів ще перед процесом зйомки. Але навіть якщо у них немає такої, вам просто потрібно бути гнучким, піти назустріч, проаналізувати його джерела натхнення та омріяний напрям. Разом ви зможете вияснити що хочете бачити у фіналі і часом, навіть свторити щось повністю нове і надзвичайне. У той же час багато клієнтів надають мені повну свободу дії та творчості і тоді я сама підбираю свої зразки і джерела натхнення.

Чим ти займаєшся у вільний час? 

Ох, це питання майже заставляє мене плакати. Моя робота є моєю основною пристрастю, тому насправді я не маю дуже багато вільного часу, але стараюся проводити його з близькими, спілкуватися, читати, відвідувати спортзал хоча б двічі у тиждень, вдосконалювати англійську. Я обожнюю подорожувати, цікавлюся бізнесом і маркетингом і відвідую конференції по цій тематиці, а також раніше навчала ретуші персонально. Я вважаю, що потрібно максимально багато часу приділяти розвитку та здобуттю нових навиків, адже світ не стоїть на місці.

У тебе вражаюче портфоліо! Ти маєш улюблені проекти? Розкажи нам більше

Дуже дякую! Портфоліо і справді є надзвичайно важливою частиною успіху, тому йому потрібно приділяти достатньо уваги. Не все, що подобається глядачам буде комерційно успішним та навпаки. Лайки у соціальних мережах – це ще не роботодавці. 90% моєї комерційної роботи ніколи не потрапляє в інтернет і я впевнена, що улюблений проект ще попереду, бо насправді кожен насправді дуже особливий і захоплюючий для мене.

Ти пройшла справді дуже довгий шлях до топ клієнтів як  VOGUE, L’OFFICIEL, Marie Claire. Що ти можеш порадати починаючим ретушерам?

Кілька років тому, коли я здебільшого працювала над проектами місцевого рівня свого рідного міста я і дійсно не могла уявити високого міжнародного рівня. 

Щодо найбільших журналів та відомих комерційних брендів, здебільшого вони співпрацюють лише з топ агенствами ретуші, і дуже рідко – з фрілансерами. Велика частина успіху полягає у талановитій команді. Коли ти новачок, то відповідно співпрацюєш з починаючими фотографами, моделями та стилістами і спільний результат не є ідеальним. Але по мірі того, як зростають навики і досвід, появляється можливість працювати з більш досвідченішими та талановитішими спеціалістами і отримувати проекти вищого рівня. Моя порада – бути жорстким у своїх цілях, але гнучким у методах.

Як з тобою можна зв’язатися щодо співпраці? 

Ви завжди можете знайти всі контакти та останні оновлення на моєму сайті www.lesyakostiv.com , email – kostivlesya@gmail.com і Instagram – @lesyakostiv 

Я відкрита як для співпраці, так і для швидкої дружньої поради!

Оригінальна стаття у випуску журналу – https://issuu.com/afimagazine/docs/afi_vol_1_issue_3

MORE FROM MY SITE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.